Le Château du Bois - Provence. Her yıl yetiştirdiği ve damıttığı saf lavantanın kalitesini Fransız Hükümeti tarafından verilen AOP Etiketi ile kanıtlayan LCDB,  Ecocert Sertifikası ile de tümüyle doğal ve organik yöntemlerle üretim yaptığının güvencesini veriyor. LCDB’nin hayatın pek çok alanına kattığı ayrıcalıkların temel navigatorü  ise “Saf Lavanta”.


Saf Lavantanın Faydaları

1-Soğuk havalarda daha da artan kronikleşen egzama, pul pul dökülmeler saf lavanta esansiyel yağının yüksek hücre onarıcı ve yenileyici özelliğiyle doğal bir şekilde tedavi oluyor. Cilt pürüzsüz bir dokuya kavuşuyor. Bu doğrultuda tahrişi ve kızarıklıkları yatıştırıyor, kesikleri ve yanıkları hızlıca onarıyor. 16.yüzyılda Fransa’da itfaiyecilerin yanlarında saf lavanta esansiyel yağı taşıdığını biliyor muydunuz?
2-Başınız mı ağrıyor? Birkaç damla saf lavanta esansiyel yağıyla şakak bölgenize masaj yapmanız, stresi rahatlatarak kendinizi iyi hissetmeniz için yeterli. 
3-Günümüzde en sık yaşanan sorun: Uykusuzluk ya da gergin uyumak.  Yastığınıza birkaç damla saf lavanta esansiyel yağı damlatmanız deliksiz bir uykuyu sizinle buluşturuyor. Uyumadan önce bitki çayınıza damlatılmış birkaç damla günün stresini geride bırakmanıza yardımcı oluyor.
4-Düşen bağışıklık sistemiyle anında kapımızı çalan grip ve dolan sinüsler de saf lavanta esansiyel yağının anti-enfeksiyon özelliği ile kolaylıkla iyileşiyor. Burnunuzun altına sürdüğünüz 2 damla saf lavanta esansiyel yağını nefes yoluyla içinize çekmeniz tüm sinüslerinizdeki iltihabı açıp sağlıkla nefes almanıza yardımcı oluyor. 
5-Spor sonrası ağrıyan eklemler, yorgunluktan gerilen kaslar veya kramplar saf lavanta esansiyel yağı ile yapılan nazik bir masaj ile kolaylıkla rahatlıyor. Lavanta gevşetir ve acıyı hafifletir.
6-Saçlarda oluşan bit ve diğer parazitlerden ise kulağımızın arkasına sürdüğümüz birkaç damla saf lavanta esansiyel yağıyla pratik bir şekilde korunmak mümkün. Lavanta parazitlerle savaşır.

Saf lavantanın bu eşsiz faydalarını her zaman deneyimleyememizin tek sebebi onu lavandin ile karıştırmamız!

- Saf lavanta epidemik bir bitki. Yalnızca Fransa’da Provence’in dağlarında deniz seviyesinden 800 m yukarısında yetişiyor.  Lavandin ise dünyanın her tarafında yetişiyor ve lavandin bu mucizevi özelliklerin hiçbirisini gösteremiyor. 
- Saf lavanta üretmek için tohum ekmek gerekiyor, dolayısıyla her bitki özgün ve birbirinden farklı oluyor, lavandin için ise bitkiyi toprağa dikmeniz yeterli, yani klonlanarak yetişiyor. Üretim konusunda da saf lavanta özgünlüğünü ortaya koyuyor. 
- 1 litre saf lavanta esansiyel yağı üretmek için 130 kg saf lavanta çiçeği gerekirken, lavandin için 40 kg yeterli.  
- Lavandin güçlü kokusuyla temizlik malzemelerinde kullanılırken, saf lavanta seçkin parfüm uzmanlarının tercihi.
- Lavandin, saf lavantanın iyileştirici özelliklerinin hiç birisini göstermiyor. 


Saf lavanta ve lavandin arasındaki farkı biliyor musunuz?

            


Saf lavanta (lavandula angustifolia veya vera veya officinalis)  
Saf lavanta, 800 metre ve üzeri yükseklikte Provence’ın çorak dağlarında yetişir. Küçük bir bitkidir ve her dalında sadece bir tek çiçek yetişir. Tohumu ekilerek türetilir. “Lavanta popülâsyonu” olarak da anılır. Ezelden beri şifalı özellikleri için kullanılmıştır ve hassas kokusu nedeniyle büyük parfüm üreticileri tarafından arandığı zamanlarda “bölgenin mavi altını” olarak tanınmıştır. Bu andan itibaren üreticiler tarafından “saf lavanta” ismi kullanılmıştır. Damıtma işlemiyle 1 litre esansiyel yağı elde etmek için 130 kg çiçek gerekmektedir. Verimli bir yılda, bir hektarı ekili alanda 25 litreye kadar esansiyel yağ üretebilir.

Başak lavanta otu (lavandula latifolia veya spica)
Başak lavanta otu 0-600 metre arası yükseklikteki çalılık arazide yetişir. Münferit dallara ayrılan uzun bir bitkidir, bu nedenle her dal çeşitli küçük çiçekler taşır. Tohumu ekilerek türetilir. Parfümü çok yoğun (kâfur derecesi yüksek) olduğu için Fransa’da az kullanılır, İspanya ve Portekiz’de yağlı boya ve porselen boya inceltmek için kullanılır.

Lavandin (lavandula hybrida)
Lavandin tüm dünyada 0-800 metre arası yükseklikte yetişir. İki dala ayrılmış uzun bir bitkidir ve geniş yuvarlak öbekler halinde büyür. Saf lavanta ve başak lavanta otu karışımı bir melezdir. Sterildir ve onu türetmek için kesmeniz gerekir. Bir klon olarak adlandırılabilir. Sonuç olarak hepsi aynıdır, aynı boyut, aynı renk, aynı koku. 1950’lerde yetiştirilmeye başlanmıştır ve o zamandan beri insanlar onu saf lavanta ile karıştırmaktadır. Çok daha yoğun bir kokusu olduğu ve saf lavanta gibi son derece zarif olmadığı için bu bir hatadır ve şifalı özellikleri için kullanılamaz. Endüstride, temizlik ürünlerinde ve deterjanlarda kullanılmaktadır. Çiçekler “küçük lavanta keseleri”nde kullanılmaktadır. 1 litre esansiyel yağı elde etmek için 40 kg çiçek gereklidir (saf lavantadan çok daha büyük bir mahsul!).